Život na vejšce? Na vysoké noze za pár korun

Spousta lidí s vysokou školou začíná pracovat (ty brigádky v Mekáči na střední se nepočítají). Ať už si najdou brigádu v báru nebo se skutečně vydají směrem, kam je jejich ambice táhne, a začnou stážovat, poloúvazčit nebo rovnou plně pracovat a školu studovat jen dálkově. A i když peníze jsou, nebo naopak nejsou, každý je dřív nebo později musí začít řešit. Když začneš bydlet na intru nebo ve sdíleném bytě, přebíráš zodpovědnost do vlastních rukou. Ale ani mama hotel se neobejde bez finančních mínusů. Chceš ušetřit?

Jíst se musí, zbytečně utrácet ne
Jó, bistříčka na každém rohu, dopolední brunch s kamarády, odpolední oběd a na večeři někam, kam pěti hvězdičkami ukazuje Foursquare. Každý den. Tak na tohle teď pár let koukej zapomenout (doporučujeme se rozloučit nějakým pěkným rituálem, třeba pořádným stejkem, a fakt si slíbit, že tohle tak maximálně jednou do měsíce.) Zkrátka si spočítej, jaký máš měsíční příjem, a vyčleň si na jídlo celkovou sumu, kterou můžeš utratit. Jasně, jednou za čas si klidně dopřej nějakou tu baštu, příště si však radši nakup ingredience, ze kterých si baštu uvaříš sám. Ještě ti jí totiž zbyde i na pár dnů dopředu. Budeš klidnější, a to i bez toho, abys musel šetřit na každém rohlíku. Už jsi zkoušel svoji nejbližší menzu? Byl bys překvapený, jaké dobroty se ti na tácu můžou objevit, a to za pár korun. Když jsi na vejšce, žádná jídelna není pod tvoji úroveň. 😉 A kdybys přece jenom někdy měl náladu na restauraci, místo večeře si raději vychutnej výhodné polední menu.
Když se tě pak jednou za čas někomu zželí a pozve tě na jídlo, neváhej se pořádně nacpat. 😉
Rozpočet: 2tis - 4tis
Průměrná cena za 1 jídlo v menze a restauraci (polední menu):Štědrosti střídmě
Přestaň se o všechny své věci dělit s ostatními. Přízeň si nekoupíš. Víme, že občas je pěkné a slušné někomu něco nabídnout – v rámci zachování dobrých vztahů i občas nezbytné, ale s tím rozdáváním to nepřeháněj. Co takhle výměna? Můžete se například na pokoji domluvit, že jeden z vás bude vařit a druhý zas večer platit pití. Budete oba spokojení a nikdo nepřijde zkrátka. Jakékoli nápady na ušetření se projeví tvojí lepší finanční situací.

Nepáruj se v paření aneb jak na večerní aktivity
Večer do hospody a zítra, jo, zítra je ta vernisáž, v pátek má zas někdo oslavu narozenin a v sobotu taky. Je to náročné, peníze se kutálejí, kutálejí .... Zkus to jinak.
Výhody toho, když paříš sám nebo sezveš kámoše: Vždycky si to vypiješ. Když si otevřeš své oblíbené pití, víš, kolik jsi do něj investoval (podle oblíbenosti, kvality a tvé chuti), a protože znáš svou hladinku, nemůžeš ji překročit, protože tě nikdo nebude lámat do dalších zbytečňáků. Když se ti zasteskne po nějaké té pořádné debatě, jednou za čas pozvi pár kámošů „over“, jak by řekli Britové, a řekni, ať každý něco přinese. Každý si pak své občerstvení opravdu přinese, a i když se většinou rozbalují všechny pochoutky postupně, zbyde na všechny přibližně stejně. A jsme doma. A ty taky.
Dalším úskalím je balení holek, a to nejen na baru, ale celkově v prostředí putyk a jiných podniků. Slečna si dá jeden, druhý, třetí koktejl a ač se můžeš rozdat, tobě nikdo nedá. Vem ji radši na procházku, a když si budete mít o čem povídat, i když nejste pod vlivem uvolňovačů konverzace, máš napůl vyhráno.
Rozpočet: 1-2 tis.
Šetři penězi, ne sportem
Sezení v lavicích a následně nad učením v parcích se rozhodneš chytře kompenzovat sportem. Fitko nebo návštěva sportovních hodin v centru tě však na jeden semestr vyjde tak na 4-5 tis., uvažuj proto, jestli můžeš ubrat z jiných položek. Tady se totiž láme chleba. Místo pití zdravé tělo i duch? To docela jde. Jestli ti ale na pravidelné docházení do sportovního prostředí nezbyde, nevěš hlavu. Pohyb je totiž zdarma. Běhání, cvičení, posilování, jakákoli aktivita. Domluv se s kamarády a jděte si zahrát volejbal nebo se protáhnout pod stromy do parku. Záleží jen na tobě.Rezerva nejen na etiketě
Když ještě pořád pokukuješ po těch fajnovějších výrobcích, ok, jsou dražší, ale co takhle se za odměnu odměnit. Když vedle sebe v regálu v obchodě najdeš dva stejné produkty a jeden bude v akci, ber ho a cenový rozdíl mezi nimi si odlož do kasičky. Když to takhle budeš dělat pořád, zásoby ti porostou a budeš mít hmatatelně narůstající výsledek své šetřisnahy, který si časem budeš moct vložit do banky. Dobře, nemusíš to dělat konkrétně takhle, ale vážně. Začni s dělat finanční „backup“. Jasně, sice na svá mladá kolena ještě nemyslíš na svá stará kolena (ale co když jednou budeš potřebovat nová:)), když si budeš nějaké ty rezervy a zásoby dělat, nebudeš ve stresu a jednou si budeš moci plnit i svoje sny. Cesta na Aljašku nebo do Dominikánské něco (dost) stojí. Tak už víš, kam ti peníze potečou?

Zdroj: studenta.cz, studie „Srovnání nákladů na studium vysoké školy ve vybraných městech“, Ing. Petr Plachý, Ph.D.
 • Hello bank!

žádná odpověď

zatím nikdo neodpověděl, buďte první!

Odpovědět

  • :D
  • :?
  • :cool:
  • :S
  • :(
  • :@
  • :$
  • :8
  • :)
  • :P
  • ;)