Zbytečné nesmysly, za které musíte přestat utrácet

Lepší než lehká kapsa je lehká hlava. A to platí i přesto, že se dnes hlava nehlava oháníme tvrzením, že peníze vlastně nemáme rádi, že je to jenom svazující instituce – když je používáme, tak do ní stejně prostě patříme – když je nemáme, tak je mít chceme. Vždyť pracujeme proto, že se nám v dálce třpytí krystalek výplaty, a pak se stresujeme jen kvůli tomu, abychom vše stihli a dostali zaplaceno. Tíží nás však svědomí, když všecky zlaťáky těsně po výplatě rozfofrujeme. Lehkou hlavu má jen ten, který si nic nevyčítá. Lehká mysl je to, co se v dnešním předimenzovaném, peníze vysávajícím světě cení. Jak tohoto stavu dosáhnout?

Uveďme si základní nesmysly, které v životě nepotřebujeme, a jejichž nekoupí ušetříme.

Nesmysl č. 1: Utrácej, abys neutrácel
Máš vybrané drahé šaty/boty/sluchátka, ale myslíš si, že na ně nikdy nebudeš mít? Kup si je, jen to tě naučí neutrácet za drobné nesmysly. Myslíš si, že protože máš malý plat, nemůžeš si dovolit nic drahého? Ve výsledku ho ale stejně rozházíš do poslední koruny? S tím je teď konec. Kup si něco dražšího, co opravdu chceš a k čemu se budeš chovat s úctou. Ty malé levné bezvýznamné serepetičky tě ani nedonutí přemýšlet nad jejich hodnotou – a tak je ztrácíš kapsa nekapsa – proč myslíš, že už máš letos třetí sluneční brýle a čtvrté plátěné boty?
Když pak spočítáš jednotlivé položky svých výdajů, zjistíš, že bys během měsíce utratil mnohem víc, než kolik tě stály šaty/boty...

Nesmysl č. 2: Slevová kramařina
Známe to. Češi a slevy. Tyhle dvě položky mezi sebou není třeba představovat. Cože? Takže když ten svetr stál původně 5000,-, to ušetřím raz, dva, sedm, čtyři, dost peněz! Dost peněz! Se prostě vyplatí, tomu zásadně nemůžu říct ne. Když se v předškolním období (po prázdninách) rozhlídneš kolem sebe, uvědomíš si, že svět je najednou pokrytý miliony zombíků, kteří se ženou za obřími nápisy křiklavé barvy se znakem procenta.
Takže pravidlo číslo dva. Abys neměl hluboko do kapsy, v „období slev“ (je to samostatný roční období?) choď kolem krámů obloukem a strč si pro jistotu ruce hluboko do kapes. A už je s žádnou korunkou nevyndavej. Zkrátka, znáš-li svoji povahu, a víš, že se neudržíš ani párem volů víly zubničky, radši se v době slev nepohybuj na místech, ze kterých září „ušetření“. Je to těžké, ale na slova „jen se mrknu, jestli nemají…“ zapomeň. Mají. I spoustu dalších nesmyslů.Nesmysl č. 3: Logo vs. kvalita
Tady budeme trošku polemizovat s bodem 1, ty to ale pochopíš a vezmeš si z téhle kombinace svoje vlastní ponaučení.
Doby, kdy jsme pomocí značkového oblečení chtěli zapadnout mezi cool spolužáky, jsou pryč. Vždyť ještě nedávno tou nejpopulárnější věcí bylo mít na sobě starý vytahaný svetr po dědečkovi, nejlíp i jeho brýle, a zatímco děda mrznul poslepu doma, my jsme se proháněli na jeho starém lety zrezivělém kole. Pak i jeho svetr dostal značku a odrostlá generace (snažící se zapadnout) si jeho věci začala kupovat – dědeček mezitím stále bez brýlí a svetru.
Značka nerovná se kvalita. Stejně tak se kvalita značce rovnat může. Když potřebuješ pořádný (doplň si dle potřeby), nemá cenu si koupit nějaký šunt, jen abys v tomhle momentě ušetřil. Za měsíc budeš platit za jeho opravu a další měsíc budeš kupovat novou verzi šuntu. Přečti si recenze, poraď se a správně vyber. A hlavně, neztrať účtenku či záruční list.

Nesmysl č. 4: „Náhodná“ cesta kolem
„Já nemám rád/a nakupování. Nebaví mě chodit skrz naskrz obchoďákem a hnát se za plnýma taškama.“ To, že se však vždycky v nějakém obchodě stavíš cestou domů z práce, ze sportu nebo z jiného nákupu a přijdeš s jedním či dvěma úlovky, to už za nakupování nepovažuješ. Jasně, dvě stovečky sem, dvě stovečky tam, nakupuješ přece levně. Pak se jednou za čas vzbouří nelehké svědomí a ty si tu věc rezervuješ do druhého dne s tím, že si to „ještě rozmyslíš“. Většinou už jsi ale rozmyšlen/a jedeš ve stopách pořekadla „co můžeš koupit dnes, neodkládej na zítřek“. Opět můžeme navázat na nesmysl 1 a 2. Na konci měsíce se pak divíš a divíš a divíš, kam se ty peníze jen…
Zásadní je v téhle chvíli uvědomění, že nakupováním si jen kompenzuješ jiný životní nedostatek… Hm?Nesmysl č. 5: Jez ze své mističky
Pozor na každodenní společenské události. S nimi totiž souvisí zásadní věc. Jídlo nedoma. Nedá se pochybovat o významu večerního pití – pokaždé je chuť na něco jiného, a to ať už individuální, či kolektivní (dáme si všichni panáka?) – má svou společenskou hodnotu, lze však polemizovat nad významem jídla. Pokud v hospodách, kavárnách, barech, restauracích, putykách, čajovnách nebo bistrech trávíš každý večer, tvoje kapsa se otřese ve švech. Stejně tak tvůj bankovní účet.
Po práci na pivo? Ok, dej si pivo a najíš se večer. Nebo jdi po práci na jídlo domů a pak do hospody. Ale co si budeme nalhávat, pokud je tvůj život stoprocentně společenský a ty nemůžeš vynechat ani jednu událost, kterou ti Facebook naplánoval, tohle vůbec není jednoduše proveditelné. Obědy si ale vařit můžeš. Říkáš si, že si nakoupíš ingredience a ve finále dáš za jednotlivé potraviny víc peněz, než bys dal za jedno jídlo v hospodě, navíc za polední meníčko? Prozradíme ti jedno gastro tajemství. Potraviny ti zbydou na víckrát, nekazivé věci jako špagety nebo čočku budeš mít vždycky do zálohy ve špajzce.Ber radu místo nesmyslu
Další možností, jak přestat utrácet, je tu částku, kterou hodláš utratit, rovnou vložit do kasičky, pod matraci nebo na nějaký spořící účet. Nemusíš hned kupovat cenné papíry nebo zlato.
Prostě odlož korunku ke korunce. Slovo investice mluví samo za sebe. Investuješ do sebe. Do své budoucnosti. Problém je, že spousta z nás si tu svoji „budoucnost“ nedokáže představit a zhmotnit. Větami jako „bůhví co bude“, „to nemá smysl“ nebo „to budu řešit pak“ si sami ospravedlňují vlastní lenost zajímat se. Odkazují na to, že se stejně všecko žene do záhuby a když budou mít majetek, tak stejně přijde nějakej strejda seshora a všecko jim vezme. Nejspíš jo. Ale co když ne, všecko bude v pohodě (skoro jako teď, ale uvidíme, co řeknou volby), a ty půjdeš do důchodu a dostaneš pět tisíc na měsíc. Co pak? Ale jo, budeš moct prodávat všecky ty nesmysly, co sis za ta léta nakoupil. Tak se o ně aspoň koukej starat, ať se to v té době prodá jako starožitnost.

 • Hello bank!

žádná odpověď

zatím nikdo neodpověděl, buďte první!

Odpovědět

  • :D
  • :?
  • :cool:
  • :S
  • :(
  • :@
  • :$
  • :8
  • :)
  • :P
  • ;)