Nemáš něco ke čtení? Jo, zkus tenhle QR kód.

Místo písmenek čtverečky, místo článku mřížka bodů. Nejen kniha může nabídnout kvalitní čtení. Ano, řeč je o QR kódech. Zkratka QR je z anglického „Quick Response“ a znamená tedy rychlou odpověď.

O co v tomhle rozsypaném čaji jde?
QR kód je branou, která nás přenese někam jinam. Vždycky k něčemu odkazuje, ať už jde o webovky, dotazník, mapu, platební údaje, zkrátka cokoliv. Stačí tedy pouze mobilní telefon s fotoaparátem, který se po nainstalování QR čtečky mění v QR snímač.

V roce 1994 dceřiná společnost Toyoty, Denso Wave, vyvinula první QR kód za účelem sledování automobilových dílů v průběhu výrobního procesu. Protože si na svůj vynález nenárokovala žádná práva, kódy se začaly rychle šířit, a to především v Japonsku. Vývoji předcházel klasický čárový kód, který byl patentován v roce 1952 v USA. QR dokáže ale zakódovat mnohem větší množství informací než klasický EAN čárový kód.

Jedničky a nuly v prostoru
QR kód tvoří černé a bílé body, kde černé jsou jedničky, bílé nuly. Do tohoto systému černých a bílých plošek můžeme ukrýt až 7089 čísel. Dají se však kombinovat čísla a písmena, kapacita je pak 4296 znaků. Japonský původ se také postaral o to, že do kódu lze vložit znaky kandži, znakový systém pro zápis japonštiny. Těch se tam vejde 1827.

Výhody
Můžete se točit třeba na hlavě, točit s kódem nebo točit se čtečkou, kód bude stále čitelný. Je to díky kotvícím bodům (čtvercům v rozích). QR kód se načte, i když je částečně poškozený nebo znečištěný, a to díky modulům pro korekci chyb. Nevadí ani, když budou jeho barvy inverzní, a barevný kontrast ani nemusí být příliš velký. Jednou z největších výhod je jeho kapacita. Pozor, i prostřednictvím QR kódu si však můžete do mobilu stáhnout vir nebo vás QR kód může přesměrovat na nebezpečné stránky.

Kam s ním
Uveďme si některé z nejzajímavějších ploch pro jeho umístění. Kromě klasických letáků a billboardů třeba sloup veřejného osvětlení. Pokud je totiž například rozbitý, můžeme jeho poruchu pomocí QR kódu nahlásit. V jižní Čechách mají svůj QR kód i koně, jinde zase QR kód ukazuje naučnou stezku. Možností je nespočet. Chcete si vytvořit vlastní? Nemusíte chodit daleko. Existují aplikace, které vám váš QR obrázek vygenerují. Je také důležité, kam se umístí. Nejlépe do výše očí a s dobrou dostupností k načtení.

A jak může ulehčit QR kód každodenní život našim klientům?
Při vyplňování platebního příkazu vás může i drobná chyba hodně stát. Jeden překlep může znamenat dlouhé vyřizování při reklamaci platby a ty nervy! Pokud používáte mobilní bankovnictví, je dnes už standardem, že můžete platební příkaz vyplnit díky QR kódu. Číslo účtu, částka, symboly a vše potřebné se vyplní automaticky pouhým jeho naskenováním.

Jak na to ve 3 krocích:
1. Přihlašte se do mobilního bankovnictví a zvolte možnost „Převod“.
2. Klikněte na ikonu QR kódu.
3. Vyberte jednu ze třech nabízených možností podle toho, kde se QR kód nachází a platební příkaz se automaticky vyplní údaji z QR kódu.To znamená, že kromě vyfocení QR kódu si můžete vybrat soubor nebo obrázek s QR kódem, který máte uložený v telefonu. Např. pokud vám někdo zaslal mailem jako přílohu fakturu s QR kódem. Bankovní mobilní aplikace si pak pro daný QR kód „šáhne“, a vy můžete vše vyřídit bez papírové faktury nebo počítače. Prostě jednoduše z mobilu třeba cestou vlakem z práce domů.

Chcete si to na závěr hned vyzkoušet? Tak např. tento QR kód za vás „vyplní“ platební příkaz s částkou 100 Kč ve prospěch účtu charitativní organizace Světluška.


Tak jsme zas o něco chytřejší. To máme z toho čtení. :8
Úroveň

 • Hello bank!
 • Odznak
 • Odznak

žádná odpověď

zatím nikdo neodpověděl, buďte první!

Odpovědět

  • :D
  • :?
  • :cool:
  • :S
  • :(
  • :@
  • :$
  • :8
  • :)
  • :P
  • ;)