Kryptoměny - co o téhle revoluci musíte vědět!

Revoluce naší generace je tu. Uvědomujeme si ji?

Pokud jste přemýšleli, jak zúročit vaše naspořené peníze, nebo se zajímáte o investování, nejspíš jste narazili na indexové fondy. Jeden z nejznámějších je Index Standard and Poor´s 500 (S&P 500), který je často používán jako ukazatel celého amerického trhu.

Kdybyste do tohoto indexu investovali v lednu minulého roku, dosáhla by vaše investice růstu kolem 19 %. Pokud byste však například investovali do Bitcoinu, dosáhli byste zhodnocení kolem 1250 %. Cena za jeden Bitcoin byla v lednu 2017 19 975 Kč a na konci prosince 268 379 Kč. Jiné virtuální měny viděly ještě enormnější růst.Nejspíš jste již četli několik článků o tom, jak strmě Bitcoin roste, padá, že je to bublina, letadlo či jak pomáhá prát špinavé peníze. Pokud rádi spekulujete nebo vás lákají pohádkové výnosy, možná jste už uvažovali, že nějaký Bitcoin, Litecoin, Ethereum či jinou měnu koupíte. Byla by však veliká škoda se na tento fenomén dívat pouze jako nástroj pro spekulaci.

Stejně velká událost jako vznik internetu?
Ano, Bitcoin je pro naši generaci jedinečná příležitost, jak získat finanční nezávislost. Je však mnohem víc. Je to srovnatelně důležitá událost, jako když vznikl internet či telefon. Bitcoin je černá labuť. Podle definice autora, akademika a investičního poradce Nassim Nicholas Taleba, je fenomén „černé labutě“ popsán jako nepředvídaný jev a událost s významným dopadem na život jedince nebo celé společnosti, jakým byl např. neobyčejný úspěch společnosti Google či nedávná globální finanční a ekonomická krize.Co na tom Bitcoinu všichni vidí?
Kryptoměny, kterým vede Bitcoin, si rychle našly své zastánce. Přitahují totiž rovnou několik skupin lidí – programátory, kryptografy, ekonomy, liberalisty, anarchokapitalisty či spekulanty. Programátory proto láká, že celý projekt je open-source, což znamená, že jde o software s otevřeným zdrojovým kódem. Kdokoliv tedy může ověřit, jak software funguje, a také kód zkopírovat a vytvořit si své vlastní verze (říká se tomu fork). Což se také děje, a tak na základě Bitcoin kódu vzniklo plno dalších měn.

Ekonomy zajímá, jak se tato deflační měna bude chovat v inflačním světě a jaký dopad bude mít na celkovou ekonomiku světa. Liberalisty a anarchokapitalisty láká myšlenka být svou vlastní bankou, a více se tak osamostatnit od státu. Spekulanti jsou přitahováni nonstop akcí na trzích, silnou volatilitou a možnostmi pro nevídané zisky („to the moon“, jak se mezi kryptonadšenci říká).

Virtuální peněženka na virtuální peníze
Technicky vzato, Bitcoin nikdy nevlastníte, vlastníte pouze klíč, kterým můžete prokázat, že máte právo s danými Bitcoiny nakládat. Peněženky v krypto světě značí programy a mobilní aplikace, které za vás spravují privátní a veřejný klíč. Veřejný klíč je vaše adresa, „místo“, kam vám ostatní mohou zaslat Bitcoiny a můžete ho veřejně sdílet. Privátní klíč je naopak něco jako vaše heslo a tímto klíčem prokazujete, že máte právo Bitcoiny posílat. Tento klíč se nesmí sdílet, protože ten, kdo ho zná, má přístup k vašim Bitcoinům. Tomuto nastavení se říká Asymetrická kryptografie, kde se pro šifrování a dešifrování používají odlišné klíče.
Satoshimu Nakamoto, který Bitcoin vypustil na internet poprvé v roce 2009, se podařilo efektivně spojit existující technologie a vytvořit něco úplně nového. Bitcoin, digitalní měna, čerpá z předchozích myšlenek jako Bit gold a bmoney. Pro spojení celé sítě využívá „peer to peer“ protokolu podobně, jak je tomu u Torrentu, a celkové zabezpečení sítě a ověřování vlastnictví je postaveno na výše zmíněné kryptografii.Kryptoměny jako obrana proti nespravedlnosti
Kryptoměny lidem vrací kontrolu nad svým jměním a poskytují ochranu proti nestabilnímu finančnímu systému či útlačnému vládnímu systému. Umožnují posílat miliony po světě za minimální poplatek (v hodnotě pár centů, závisí na vytížení sítě), a to skoro instantně. Není potřeba vyplňovat žádný složitý formulář, deklarovat účel platby či žádat o povolení. Poslat Bitcoin je jednoduché jako někomu poslat email. Jediné, co potřebujete vědět, je adresa příjemce.

Bitcoin se těší velké oblibě například v Číně, kde vláda omezuje investování v zahraničí nebo třeba ve Venezuele, kde občané zažívají jednu z nejhorších hyperinflací v historii, a Bitcoin, deflační měna, slouží jako výborná úchova hodnoty.
Obě výše zmíněné země mají jedno společné, a to je relativně levná elektřina. Za socialistického režimu prezidenta Nicolása Madury je elektřina tak silně dotována, že je prakticky zadarmo. Elektřina je totiž nejnákladnější položkou při těžení Bitcoinů. Čína také nabízí extrémně levnou elektřinu, a proto je momentálně velmocí v těžbě Bitcoinu. Těžením se rozumí vypůjčení výpočetního výkonu pro ověřování a zpracování transakcí na síti. Jako odměnu dostanou těžaři nové Bitcoiny.

V obou případech je pro tyto lidi Bitcoin víc než jen spekulační nástroj, je to pro ně cesta, jak si ochránit svoje živobytí a jak se vyhnout utlačování režimem. I když se nám tyto problémy zdají být vzdálené a v dnešní demokratické společnosti nepředstavitelné, stačí se podívat pouhých 60 let do historie, kdy roku 1953 proběhla Československá měnová reforma. Přes noc se naše měna znehodnotila o padesátinásobek, a to navzdory tvrzení prezidenta republiky, který ještě den před reformou veřejnost ujišťoval, že „naše měna je pevná a měnová reforma nebude“. Není proto divu, že motto kryptoměn je „nedůvěřuj, ověřuj“.

Se svobodou přichází zodpovědnost
Bitcoin dává svobodu. Jenže s nově nabytou svobodou také přichází větší zodpovědnost. Tohle je velmi důležitý fakt, který je potřeba vyhodnotit, než se plně ponoříte do kryptosvěta a zbavíte se titulu nocoiner (takto se v kryptosvětě nazývají lidé, kteří nevlastní žádnou kryptoměnu). Jakmile směníte měnu na nějaké z burz, nakoupíte přes Bitcoin bankomat (momentálně 22 v ČR a 2225 po celém světě) nebo si ji dokonce sami vytěžíte, jste sami zodpovědní za veškerou bezpečnost.I vitrtuální peníze vám může někdo vyfouknout!
Možností, jak přijít o vaše virtuální peníze, je plno. Můžete je ponechat na burze, kterou někdo hackne či sama zbankrotuje (za posledních pár let tu máme plno příkladů), nebo se rozhodnete si majetek poslat do peněženky na vašem PC či mobilu. Zde hrozí, že máte vir, který vaši peněženku vyprázdní. Momentálně nejlepší možností, jak zabezpečit vaše virtuální jmění, je pomocí hardwarových peněženek jako například český Trezor od SatoshiLabs. HW peněženka vás totiž ochrání, i pokud máte zavirovaný počítač.Udělali jste chybu? Už není cesty zpět
Pokud pomineme riziko, že vám někdo cíleně virtuální měnu ukradne, je zde potřeba myslet i na to, že Bitcoin a většina ostatních měn nenabízí možnost vrácení transakce. Objednáte zboží online a nikdy vám nepřijde, překlepli jste se a špatně napsali přijímací adresu? Pokud nejste majiteli špatně opsané adresy, máte jednoduše smůlu. Transakce jsou nevratné. Tohle je cena za svobodu. Je potřeba si také uvědomit, že Bitcoin nemá žádného ručitele, proto se může jednoho dne stát, že měna hodnoty prostě klesne na nulu. Hodnota kryptoměn spočívá v důvěře, kterou do ní uživatelé vkládají. Zlaté pravidlo na závěr je: „Neinvestujte to kryptoměn více, než jste ochotni ztratit.“

Ať už je váš názor na Bitcoin a ostatní kryptoměny jakýkoliv, je to fenomén, který stojí za to lépe pochopit. Minimálně i proto, že jako malý národ máme velké úspěchy v kryptosvětě. Patří nám prvenství ve vytvoření prvního těžebního poolu (Sluch pool). Těžení v poolu je jednoduše řečeno uskupení mnoha těžařů, kteří kopou společně a vytěžené Bitcoiny si rozdělí poměrově dle účasti. Kromě prvenství ve vytvoření již zmíněné velmi úspěšné hardwarové peněženky Trezor máme světově uznávaný institut Paralelní Polis, který mimo jiné obsahuje kavárnu přijímající platby pouze v Bitcoinech a Litecoinech, celkově silnou komunitu nadšenců a hojný počet míst, kde můžete platit kryptoměnami.

Autorem článku je Tomáš Šilhánek, nadšenec a bývalý hobby miner, který se v kryptosvětě pohybuje od roku 2012.

 • Zelenáč

1 odpověď

Úroveň
Odznak +1
Díky za článek. Pomohl mi. Jen více takových o dnešním finančním světě.

Odpovědět

  • :D
  • :?
  • :cool:
  • :S
  • :(
  • :@
  • :$
  • :8
  • :)
  • :P
  • ;)