Jak postavit banku, která se vejde do kapsy?

Jak říkávaly moudře naše babičky, dobré věci prostě trvají. Stejně jako se pyramidy nepostavily přes noc, nepostaví se přes noc ani banka. Obzvlášť, když chcete vybudovat takovou, která vám bude i parťákem. Parťákem, kterého můžete strčit do kapsy a který bude vždy při vás. Prostě parťák, který vám bude kdykoliv k dispozici.

Tohoto nelehkého úkolu se ujali naši chrabří kolegové Jirka a Lukáš, na které společně se svými týmy čekala ta největší výzva: vývoj internetového bankovnictví a mobilní apky.Jirka: „Ani ten nejlepší návrhář nemůže předvídat reakce uživatelů”

Když k nám Jirka nastupoval v září 2015, naskočil rovnou do rozjetého vlaku příprav internetového a mobilního bankovnictví. Za sebou jsme měli roční výzkum, během kterého jsme zjišťovali přímo od vás, uživatelů, co od svého internetového bankovnictví očekáváte.

A co z výzkumů vyplynulo? Zjistili jsme, že od svého internetového bankovnictví chcete hlavně následující:

- přehled o zůstatcích na jednotlivých účtech
- přehled o poslední transakcích
- rychle poslat jednorázovou platbu.


Našim nejtěžším úkolem bylo, aby naše bankovnictví splňovalo všechny tyto požadavky napříč zařízeními. Chtěli jsme, aby se vzhled měnil v co nejmenší závislosti na tom, kde se do něj zrovna přihlašujete. Prostě aby pro vás bylo používání bankovnictví bylo vždy známým prostředím, ať už budete na mobilu, počítači nebo tabletu.

Drátový model

Ke splnění tohoto úkolu jsme použili chytrou pomůcku - tzv. drátový model. Jedná se o náčrt jednotlivých částí bankovnictví (jak budou vypadat, co v nich bude za informace apod). Ty pak slouží jako podklady k přesným modelům. Na těch se pak testuje jestli a jak se zobrazí informace na různých velikostech displeje. Na prjektu kluci spolupracovali s kolegy z Lundegaard, Picards a H1, kteří pomáhali navrhovat nová řešení. Bez toho by spousta věcí dopadla úplně jinak.

Následně se vyberou tři varianty a následuje ta nejdůležitější část: konzultace s vámi uživateli. Jak říká Jirka: „Ani ten nejlepší návrhář nedokáže dopředu předvídat, jak jeho návrhy pochopí uživatelé.” Na základě zpětné vazby se pak vybere a upraví ta nejlepší verze. Poslední fází už je pak jen tvorba její grafické podoby.

Po ukončení příprav grafické podoby stránek začali kluci s popisováním funkcí pro vývojáře. Jak vzpomíná Jirka: „Byla to pěkná jízda.“ Do těchto popisů se musí zohlednit všechny scénáře nejen z uživatelského hlediska, ale i to, co mají dělat systémy na pozadí. O zbytek už se postarají kluci z IT. Ale práce Jirky zde nekončí: „My už teď jenom testujeme a testujeme a těšíme se, až naši mobilní aplikaci začnou využívat naši první „opravdoví“ klienti.“

Víc hlav víc ví

V březnu 2016 jsme přibrali Lukáše, který se vrhl do celého procesu s neuvěřitelným elánem. Jak vzpomíná Jirka: “Lukáš měl často odlišný pohled, díky čemuž jsme ale dokázali uchopit problém z více úhlů.”

Lukášovým cílem bylo navázat na základech mobilního bankovnictví, které vybudoval Jirka, a aplikaci vyšperkovat. Do aplikace tak přibyly například tyto funkčnosti:

- Možnost filtrovat v transakční historii podle data, částky, účtu, typu transakce a třeba i karty nebo platební nálepky
- Možnost trvale i dočasně zablokovat platební kartu a nálepku
- Přehled naplánovaných plateb
- Přehled a vytvoření šablony plateb
- Bezpečnostní prvky
- Přihlášení pomocí otisku prstu pro iOS telefony
Hello bank! aplikaci kluci pak nadšeně ukazovali vedení, kolegům, auditorům, členům naší komunity Hello spolu a i prvním uživatelům. Díky zpětné vazbě od těchto lidí mohli kluci mnoho věcí za běhu upravit a vylepšit.
Naše aplikace se dokonce dostala na stůl i nejvyššímu vedení naší mateřské společnosti - šesté největší bance na světě BNP Paribas. Svoje pocity popisuje Lukáš: „Měl jsem tu čest aplikaci lidem z vedení prezentovat. Aplikace se líbila a já ani nebyl moc nervózní.“

Nyní bude ale podrobena té nejnáročnější a rozhodující zkoušce: telefonu vás, našich zákazníků. Nemůžeme se dočkat a doufám, že se vám bude líbit tak, jako nám. • Hello bank!

žádná odpověď

zatím nikdo neodpověděl, buďte první!

Odpovědět

  • :D
  • :?
  • :cool:
  • :S
  • :(
  • :@
  • :$
  • :8
  • :)
  • :P
  • ;)