Cestování s příručákem: Vyrazte na cesty na lehko! Jak využít každý centimetr?

Postupujete v řadě při nástupu do letadla a pochvalujete si, jak jste to s těmi letenkami za pár stovek vyhráli. Záhy vaše nadšení ale spraží letuška - příruční kufřík se do kovové klece prostě nevejde a platební terminál následně „vyplivne“ doklad o zaplacení 35 eur za nadrozměrné zavazadlo. Radost je pryč, naštvání obrovské.

Hlídejte si každý centimetr

Zatímco klasické aerolinky často přimhouří oči, u low cost letů vám neprojde ani centimetr navíc. Proto si pečlivě prostudujte, jaké maximální rozměry a hmotnost může vaše příruční zavazadlo mít. Jinak se nedoplatíte.


Nízkonákladovky versus příruční zavazadla – podle aktuálních dat z července 2017:


WIZZ Air má zdaleka nejpřísnější pravidla. Zdarma je pouze MALÉ příruční zavazadlo do rozměrů 42 x 32 x 25 cm. Přibrat k němu můžete knihu, kabát, mobil nebo zboží z duty free shopu. Klasický příruční kufr už je zpoplatněný a přímo na letišti přijde na 35 euro.
EasyJet přepraví příruční zavazadlo do rozměrů 56 x 45 x 25 cm gratis. Překročíte-li povolený limit, zaplatíte na přepážce 1200 Kč, přímo u brány dokonce 1350 Kč.
Ryanair umožňuje zdarma přepravit 2 zavazadla. První může mít až 55 x 40 x 20 cm a 10 kilogramů. Druhé potom 35 x 20 x 20 cm a 3 kilogramy. Překročíte-li tento limit, může poplatek činit až 60 eur.
Vueling má pro příruční zavazadla stejná pravidla jako Ryanair. Za překročení limitů zaplatíte 35 eur.


Triky a fígle pro balení příručního zavazadla

S trochou cviku se do příručního kufru bez problémů sbalíte i na desetidenní dovolenou. Že je možné zabalit věci i na celý měsíc dopředu, ukazuje cestovatel Tom Ayzenberg ve svém slavném videu Packing like a Pro. Začněte tím, že dospod dáte největší a nejhůře skladné věci. Prostor okolo nich (a v případě bot i přímo v nich) pak můžete vyplnit drobnými předměty – třeba ponožkami.

Oblečení nevrstvěte jednotlivě do komínků, ale srolujte. Trička, košile a slabší bundu pak můžete vrstvit tím, že je budete překládat přes sebe – tahle taktika má i tu výhodu, že se oblečení nezmačká.

U kosmetiky máte dvě možnosti – nakoupit cestovní balení (ostatně, s jiným vás na palubu letadla ani nepustí, maximální objem jednotlivých balení je 100 ml a celkově smíte v uzavíratelném a průhledném obale vézt 1000 ml tekutin), nebo kosmetiku nakoupit až na místě. Pokud zvolíte první možnost, sáhněte po „multifunkčních“ přípravcích,


Na co si na letišti dávat pozor:


Pozor, ať v příručním zavazadle nezapomenete některou ze zakázaných věcí: typicky to bývají nůžtičky na manikúru, kapesní nožík, problematické bývají i tejpovací pásky.
• Doklady střežte jako oko v hlavě. V případě jakýchkoli problémů vám spoustu starostí ušetří, když budete mít jejich kopie uložené v e-mailu.
• I populární powerbanky podléhají přísnějším pravidlům. Každá powerbanka musí být označená identifikačním štítkem a její kapacita nesmí být vyšší než 10000 mAh.Spoustu místa zabírá ručník – jedete-li do hotelu, který má alespoň jednu hvězdičku, ručník by měl na pokoji být, svůj tedy nechte doma. Nebo můžete přibalit speciální cestovatelské ručníky. Velikostí odpovídají balíčku papírových kapesníků a rychle schnou. Funkci ručníku, deky, přikrývky, případně i šatů může zastat velký šátek.

Zkušení cestovatelé také doporučují nebalit do příručního kufru, ale hodit na záda batoh. Letuškám se prý nechce tak často přeměřovat jeho rozměry. A taky berte v potaz, že ne všude je personál stejně benevolentní. To, co vám na pražském letišti prošlo, budou například v italském Bergamu téměř se 100% jistotou přeměřovat.

 • Hello bank!

žádná odpověď

zatím nikdo neodpověděl, buďte první!

Odpovědět

  • :D
  • :?
  • :cool:
  • :S
  • :(
  • :@
  • :$
  • :8
  • :)
  • :P
  • ;)