Ano, beru. Se vším všudy

Když si někoho bereme, je to se vším všudy. S celou jeho minulostí i s celou jeho budoucností. A není to ani tak braní, jako vzájemné odevzdávání. „Mé problémy už jsou odteď oficiálně i tvými problémy.“ I když to může vypadat, že jste teď jedna duše, jedno tělo, jedna hlava, nikdy nevíte, co bude za deset let. Když vám to vydrží, tím líp. Abyste předešli případným roztržkám a porozvodovým komplikacím, dali jsme dohromady těchto pár důležitých témat, které byste měli jako partneři před uzavřením manželství probrat.
Manželství je totiž nejen o lásce, ale i o důvěře. I té finanční. Odložte na chvíli své brýle ve tvaru srdíčka a na rovinu si vyjasněte, jak budete spravovat společné finance.

Výplata
Když spolu chodíte, máte určitou představu o tom, kolik ten druhý vydělává. Jasně, na začátku, když často probíhají večeře, sice vytáhnete peněženku oba, většinou to celé však zatáhne muž. Žena si říká, že nápadník jistě musí být v balíku, a pokud to tak je, je to v pohodě. Pokud ne, dřív nebo později ji muž s večeřemi v restauracích zarazí a pravda o jeho přibližném platu vyjde najevo. Plat ženy většinou zůstává neznámý déle. Když se však chystáte vlézt do chomoutu, měli byste si přesné informace o svých příjmech předat. Záleží na vás, zdali se rozhodnete mít společný účet nebo každý povedete dál svůj účet vlastní, kdyby náhodou došlo na lámání chleba, je to jedno, budete se muset rozdělit fiftyfifty.Předmanželské podškrábnutí
Aby „ano, beru“, neznamenalo „ano, beru. Beru si všechno.“
Ano, sice jste si u oltáře řekli ano navěky, ale přece jen, život je plný překvapení a zvratů. Proto je dobré být připravený i na to, že vaše navěky může skončit mnohem dřív. V takovém případě vás před bolestivým handrkováním o majetek může zachránit předmanželská smlouva. V ní můžete rozepsat rozumné rozdělení majetku, kdyby láska mezi vámi nedejbože vyprchala a vy byste už neshledávali svůj vztah přínosným. Tato smlouva vyžaduje formu veřejné listiny. Uzavřít předmanželskou smlouvu je vhodné, pokud jeden ze snoubenců má nebo očekává do budoucna výrazně vyšší příjmy. Je lepší upravit si předpokládané majetkové poměry s předstihem, aby se předešlo nečekaným potyčkám a konfliktům nebo ohrožení rodinného majetku.


Dluhy
A nejde jen o to, jaké budou příjmy. Bylo by dobré bez většího otálení optat se na dluhy. Vážně. I když se navzájem nesmírně milujete, opravdu toho druhého znáte? Každý může mít nějaké to tajemství. Nechceme vás pronásledovat nějakými strašidly, ale stačí si uvědomit, že takové věci se stávají. Ve vašem okolí je určitě minimálně jeden člověk s podobnou zkušeností. Stačí i staré nedořešené účty, které jednou můžou zaklepat na dveře ve formě exekuce.

Utrácí s rozumem nebo plnou šrajtoflí?
Pozorujte, za co ten druhý utrácí. Předpokládáme, že se navzájem znáte dlouho (i když určitě existují spontánní veselky, o to veselejší to pak může ve vztahu a poznávání být), a víte, do jakého koníčku je ten druhý schopný narvat nesmyslné peníze a za co naopak utrácet moc nechce. Auta, sport nebo osobní sbírka obrazů známého francouzského malíře. Doporučujeme sednout si ke sklence vína a s chladnou hlavou probrat, jak s utrácením za tyto věci souhlasí i nastávající. Bez výčitek, bez zvyšování hlasu. Každý má nějaké to své hobby a nač bychom přece vydělávali, kdybychom si těch peněz potom v rozumné míře nemohli užívat.

Finační návyky a výchova
O naše finanční návyky se z velké části postarala výchova i finanční situace, ve které jsme vyrůstali a žili až do této chvíle. Pokud pocházíte doslova z „jiných světů“, může se finanční otázka stát v určitou chvíli kritickou. V každé rodině se navíc mohlo přistupovat jinak i k hovoru o penězích. V jedné se o nich nemusí mluvit vůbec, v druhé se řeší každý den. O své finanční „výchově“ si poreferujte a sdělte si své pocity ohledně toho, jestli v tomto přístupu chcete pokračovat, nebo to naopak vzít z opačného konce.
Jeden z vás může být větší šetřílek, který si vede poznámky o každém výdaji, druhý naopak nerozvážně kupuje, a když mu peníze vyhrazené na ten a ten měsíc dojdou, tak zkrátka nekupuje. Než zase přijdou. Nebo už dávno může šetřit na důchod a druhý na otázku, jestli má nějaký backup, místo odpovědi vytáhne prasátko, kam si posledních pět let hází drobáky. V tuhle chvíli se můžete pobavit o tom, zda chce zodpovědnost za domácí kasu přebrat jeden z vás nebo jakým způsobem bude možné, abyste měli o financích přehled oba.

Plány do budoucna
Budoucnost vám leží u nohou. Máte jasnou představu o vašem budoucím životě, o vašich snech a cílech. Možná chcete začít podnikat, jít do důchodu v padesáti a koupit vinařství. Myslíte si, že váš partner chce to samé nebo pro to má alespoň pochopení. Ale ejhle, najednou koukáte, že rozhazuje víc, než by měl. A tady se zhmotňuje počátek budoucích rozepří. Je opět čas na lámání chleba. Nalámejte si ho, nalejte si do mističky olivový olej, do kterého si budete chléb máčet, a zobejte. U toho zkuste zavést konverzaci na téma budoucích plánů. Řekněte si o svých snech a cílech a snažte se najít reálné řešení, jak by se dalo vyhovět oběma stranám. Vytyčte si konkrétní postup, jak by se měl váš plán vyvíjet.

Společný účet?
Zásadní otázka, která se v tuhle chvíli vznáší nad stolem je, zda-li povedete jeden společný účet, nebo si necháte každý účet svůj. Můžete mít také jeden společný na domácí výdaje a věci, které platíte napůl, a zároveň si vést vlastní účty pro své vlastní „hobby-zábava výdaje“. Variant je mnoho. Spoříte si? Nebo se rozhodnete přihazovat do společné kasičky? Zjistěte si všechny možnosti a zvolte tu, která vám bude oběma vyhovovat. Nemáte všechny potřebné informace? Není nic lehčího než vyrazit do banky, kde vám ochotně poradí.Dětí jako smetí
Máte představu, jak to bude, až jednou budete mít děti? Žijeme v moderní době, přesto však stále existuje model ženy v domácnosti a muže, který zajišťuje přínos financí. Nebo naopak má žena našláplou kariéru a po půl roce od narození dítěte už maže do práce. Možná si muž zvolí trávit čas na mateřské. Pokec na toto téma by měl být samozřejmostí. Nezapomínejte, že v každé z těchto variant jsou si partneři rovni.
Finance nefinance, stejně ale jediné, co hraje roli je, jestli se vedle sebe probouzíte s úsměvem. 😊

 • Hello bank!

žádná odpověď

zatím nikdo neodpověděl, buďte první!

Odpovědět

  • :D
  • :?
  • :cool:
  • :S
  • :(
  • :@
  • :$
  • :8
  • :)
  • :P
  • ;)